Duyuru&Haber

Çocuk Kitapları: Tematik Editörlük Okulu Başlıyor!

Çocuk Kitapları: Tematik Editörlük Okulu Başlıyor!

Çocuk Kitapları: Tematik Editörlük Okulu Başlıyor!

 

Çocuk Yazını ve Uluslararası Çocuk Yayıncıları Derneği (ICBPA) işbirliğinde Çocuk Kitapları: Tematik Editörlük Okulu Başlıyor! Bu Okulun temel önceliği herhangi bir kurumda editörlük/redaktörlük öğrenimi görmüş, görmekte olan ya da bir yayınevinde çalışmakta olan adaylara özgün ve kreatif bir bakış açısı sunarak tematik yayıncılığa tematik editörler kazandırmaktır. Zira bir metne kendi türsel dinamikleri odağında yaklaşmak, o metni daha yetkin bir biçimde yayın dünyasına kazandırabilmektedir. Bu doğrultuda kurgu dışı kitapları da kapsayan eğitim süresinde, 10 farklı temada* mesleki tecrübesi olan isimle başvuran editör adayları arasında tecrübe ve bilgi paylaşımı arzulanmaktadır. Eğitimin odak noktası editör adaylarına bir metne tür odaklı bakma yetisi kazandırmak ve metni tematik değerlendirmelerini sağlamaktır. Nihai amacımız çocuk kitapları yayıncılığına tematik odaklı yaklaşabilen işlevsel editörler yetiştirmek ve hem adaylara hem de yayınevi sahiplerine alternatif bir iş kolu sahası sunmaktır. Bu nedenle eğitmenler, anlatacakları türün teorik altyapısına hakim, çocuk edebiyatı sahasında doğrudan olmasa da kendi alanında mesleki tecrübesi olan isimler arasından seçilmiştir. Böylelikle yetişkin ve çocuk yayıncılığı sektörleri arasında dinamik bir köprü kurulması da amaçlanmaktadır.

 

Başvuru ücreti (500 TL) TEK SEFERLİK ücret olup, adaylar istedikleri oturuma katılabilirler.

 

Tematik Editörlük Okulu, 3-14 Ekim 2022 tarihleri arasında, hafta içi her akşam 20.00-22.00 arası gerçekleşecektir. Her akşam bir tema olmak üzere, 10 tema 20 saatlik program şeklinde planlanmıştır. 

 

Başvuru Şartları: Lisans mezunu olmak, daha önce editörlük eğitimi almış olmak veya bir yayınevinde çalışıyor olmak.

 

Son Başvuru Tarihi: 20 Eylül

 

Google Forms üzerinden yapılan başvurular ön başvurudur. Google Forms üzerinden Çocuk Kitapları: Tematik Editörlük Okulu'na başvuran adaylar arasından seçilen kişilere 21 Eylül'de mail üzerinden ulaşılarak IBAN bilgisi yollanacaktır. Okula katılmaya hak kazanan katılımcıların, okul ücretini yatırdıktan sonra dekontlarını infococukyazini@gmail.com adresimize yollamaları gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmeyen adayların kayıtları kesinleşmeyecektir.

 

Zoom linkleri mail üzerinden adaylara iletilecektir. Lütfen maillerinizi kontrol etmeyi unutmayınız!

 

*Temalar: 

1. Çeviri

2. Fantastik

3. Biyografi/Tarih/Mitoloji

4. Çizgi Roman/Manga/Anime

5. Gezi

6. Dini Metinler

7. Teknoloji/Dijital Kültür

8. Polisiye

9. Çevre/Ekoloji/Aktivizm 

10. Dijital/Matbu Dergi Yayıncılığı. 

 

Başvuru Formu: https://forms.gle/szNzbE1JYttxZwSf6