Çocuk Yazını projesi 2017 yılında 8 ay süreyle Kültür Bakanlığı GençDes fonu desteğini alarak yayın faaliyetine başladı. Sonrasında "gönüllülük" esası temelinde platformlaşarak çalışmalarına devam etti. İlk kitapları Çocuk Edebiyatı İncelemeleri, Metinlerarasılık: Yeniden Yazım ve Adaptasyon Erdem Yayınları tarafından yayımlandı. Çocuk Yazınında Futbol: Mekân, Metin ve Medyatik İlişkiler kitabı Ornis Kitap etiketiyle okurlarla buluştu.

Platform, kitap tanıtım sayfalarının, yayınevi reklam metinlerinin, okur ve anne bloglarının, “çok beğendim, çok güzel kitap” diyen ama kitabın niçin dikkate değer olduğuna işaret etmeyen öznel metinlerinin aksine; çocuk yazınına yönelik “eleştiri” ihtiyacını hatırlatmak motivasyonuyla hareket ediyor. Amacı, Türkçe edebiyatın içinde özerk bir alan olarak önemli yer tutan ve estetik ürünler veren “çocuk yazını”na tıpkı yetişkin metinleri gibi eleştirel, tarafsız ve akademik perspektiften yaklaşmak. Anlatı düzlemindeki türsel çeşitliliği de kapsayabilmesi için “çocuk edebiyatı” yerine “çocuk yazını” tasnifini kullanıyor. Bu bağlamda Çocuk Yazını, anlatımda 0-16 yaş okuru hedefleyen, "çocuğa görelik" ilkesine uygun olarak hikâye, roman, şiir, tiyatro, söyleşi, biyografi, dizi, çizgi dizi, çizgi roman, film, animasyon filmi türlerinde yazılmış/yayımlanmış her tür metni yazar, yayınevi ve her tür ideolojiden bağımsız olarak inceleyen eleştirel metinler yayınlıyor.

Süreli yayınlar gibi belirli zaman dilimleri içerisinde okur karşısına çıkarak “Dosya”, “Kritik”, “SineMAsal”, "Soruşturma" ve “Söyleşi" gibi bölümlerde kaleme alınan yazıları kategorize ediyor; oldukça geniş bir yelpazeden alana yönelik çalışmalarda bulunan birbirinden kıymetli isimleri konuk ediyor; Youtube kanalında hem gerçekleştirdikleri söyleşileri hem de tez ve makale sunumlarını yayınlayarak araştırmacıların yararlanabileceğini bir açık arşiv oluşturmayı hedefliyor. Alana farklı açıdan yaklaşmaya çalışan özgün atölyeler düzenleyerek kendi yazarlarını yetiştiriyor, akademik olanla gündelik arasında melez bir dil kurmayı önceliyor.

Ekibimiz


Meryem Selva İnce

Kimdir?

Havva Yılmaz

Kimdir?

Elif Emiroğlu

Kimdir?

Yasemin Yılmaz Yüksek

Kimdir?

İrem Özcan

Kimdir?

Efruze Esra Alptekin

Kimdir?

Zehra Nur Canpolat

Kimdir?

Afitab Özdemir

Kimdir?

Gizem Bulut

Kimdir?

Hafize Çetinkaya

Kimdir?

Didem Arvas

Kimdir?

Betül Çağlar

Kimdir?

Ayşe Şeker Kılıç

Kimdir?

Sümeyye Sel Odabaş

Kimdir?

Huri Küçük

Kimdir?

Hümeyra Demirel Dinler

Kimdir?

Sezanur Sezgin

Kimdir?

Beyza Özeren

Kimdir?

Uğur Topal

Kimdir?