Esra Özcan

Kritik

Bir Baba ve Bir Battaniyenin Hikâyesi: Babamın Battaniyesi

Babamın Battaniyesi anlatısında da baba mutfakta yemek hazırlarken annenin kendi işleri ile meşgul olduğu, kendine zaman ayırdığı, kendine yöneldiği görülür (2).

Kritik

Zarif Bir Anlatı: Ördek, Ölüm ve Lale

“Ölüm kavramı” her yaştan insan için kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat çocukların bu kavramı öğrenmesi ve yakınlarında tecrübe etmesi şüphesiz ki daha çok belirsiz ve endişe verici olabilmektedir.

Dosya

Sessiz Bir Anlatı İçerisinde Kâğıttan Şehir

İranlı çizer Nazlı Tahvili’nin metinsiz olarak sadece resimlerle anlattığı Kâğıttan Şehir adlı sessiz kitabı bir odanın içerisinde bulunan küçük bir çocuğun hikâyesini anlatmaktadır.

Dosya

İstismarın Dört Yüzü

Çocuk istismarı kabul gören dört başlık altında incelenir. Bunlar: Fiziksel istismar, duygusal istismar, cinsel istismar ve ihmaldir.

Dosya

Bilişsel Gelişim Teorisine Göre Kitap Dedektifleri: Hazine Avı

Ödüllü yazar Koray Avcı Çakman’ın kaleme aldığı Kitap Dedektifleri: Hazine Avı bir grup arkadaşın başından geçen fantastik olayları okuyucuya aktarmaktadır.

Dosya

Bir Gerçekçi Masal: Vejetaryen Külkedisi

Toplumsal cinsiyet (gender) terimsel olarak psikolojik, davranışsal, sosyal ve kültürel etkenlerle oluşan erkek ve kadın kimliğidir. Kabataslak olarak tanımlanmış olan toplumsal cinsiyet kavramının pek çok parametresi mevcuttur.

Dosya

Kaleyapan Karlolara

Çocukların duygusal ve sosyal gelişiminde aile ve sosyal çevre etkili olmasına karşın,  duygularını ifade etme şekilleri yetişkinlerden farklılık gösterir.

Dosya

Dikkat! Bu Bir Kitap

2010 yılında It’s a Book adıyla yayımlanan Bu Bir Kitap,  2014 yılında İllüstratörler Birliği tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne değer görülür.