Selva İnce

Dosya

Çok Satar Bir Metin Kanonik Midir? Tevfik Fikret’in Şermin’ine Bir Değini

Zira Şermin’in bazı edebiyat tarihi metinlerinde Haluk’un Defteri’yle birlikte anılmasının nedenlerinden biri de şairin yeni öğretim metoduyla gençlerin çocukluklarından itibaren yenilikçi biçimde yetiştirilmesi gerekliliğine dikkat çekmesidir.

Dosya

Siberflanörden Siber kahramanlara: Zayıf Yapay Zekâ Sistemleri ve Öznellikler

Siber alemde tahakküm altına alınmadan öznelliğimizi sergileyebilmek için yapay zekânın ne’liğini kavramak; sibernetik illüzyon etkisini kırabilir.

Dosya

Bir Futbol Anlatısını Çözümleme Denemesi: Sihirli Top’ta Direniş ve Keşfetme

Fatih Erdoğan’ın kaleme aldığı Sihirli Top, ilk bakışta, çarpık kentleşme ve betonerleşmenin kıskacındaki şehrin içinde kalan tek boş arazide çocukların oynayabildikleri ve sokak turnuvası düzenleyebildikleri bir futbol anlatısıdır.

Dosya

Anlatıda Müşahhas Bir Koku: Canım Köpeğim

Esra Kökkılıç’ın Türkçeye kazandırdığı Büyülü Fener tarafından yayımlanan Christine Roussey’in Canım Köpeğim kitabı, Alfred adında bir köpekle küçük sahibinin dostluğunu konu edinir.

Dosya

Biyografik Çocuk Yazınında Sıradan “Yüce”: Bir Fakir Orhan Veli

“Muzip bir hâlim vardır” bölümündeyse yazarın kişisel özellikleri gülünç anılarıyla birlikte aktarılarak metinde biyografik çocuksu anlatım tamamlanır.

Dosya

Kaybolma ve Bulma: Pırtık Tekir ve Çok Yaramaz Kedi Anlatılarında “Ev”lenme

Farklı coğrafyalarda yazılmış iki metni karşılaştırmalı okumak, metinleri birbirlerine açmak her zaman mümkün olmayan bir tecrübe. Söz konusu kedi olduğunda ise kedilerin benzer özellikleri açısından anlatılar arası bu tür bir köprü kurmak mümkün.

Kritik

Anlatıda Adaletin Tesisi: Keloğlan Suskunlar Ülkesinde

Keloğlan Suskunlar Ülkesinde Harry Potter’ın babası ve arkadaşlarına ait “Çapulcu Haritası”nın Potter’ın eline geçmesi gibi babasından oğluna miras kalan büyülü bir harita motifi ile başlar.

Dosya

Temsilin Sınırlarını Aşmak: Şehrin İstilası, Taşranın Kaybı

Shaun Tan’ın Taşradan Öyküler’i on beş kısa anlatıdan oluşan -özellikle “Anafor” öyküsüyle- Cortazar’la ve Cortazar demişken büyülü gerçekçilik akımıyla birlikte düşünülebilecek bir metin.

Dosya

Boş Bir Parfüm Şisesi: İlkbahar Prensi'ni Klasik Anlatılarla Okumak

Mesnevî’de tavşan ve aslanın hikâyesinde aslana gitmeyi geciktiren tavşan, aslanın gazabından kurtulmak için kendine bir çıkış yolu bulur. Bu çıkış yolu aslana sır vermektir.

Dosya

Korkunun İmkânları: Hanzade Servi Edebiyatında Entelektüel Sınıf, Metinlerarasılık ve Oyunsuluk

Korku odaklı kurmaca eserlerinde ise iki tip anlatım ön plana çıkar. Bu iki anlatım korkmak ya da korkmamak ile ilintilidir.

Kritik

Hakikat Sonrası Kırmızı Başlıklı Kız Anlatıları

Grimm Masalları’nın derlediği masalların biri olan “Kırmızı Başlıklı Kız” Vladimir Propp’un masalın biçimsel özelliklerini ve yapısal işleyişini olağanüstü masalların çeşitli versiyonlarında benzeşen ve tekrar eden morfolojik özelliklerinden hareketl

Dosya

A Lacanian Approach to Bewildering Hand or A Series of Unfortunate

Emphasizing the discourses on the event rather than the event itself and showing that they are artifical, the story caricatures that a naked truth cannot be realized.

Röportaj

Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu ile Harry Potter’ın Fantastik Dünyası Üzerine...

Çocuk Yazını sitemizin Ekim ayı konukları, Harry Potter severlerin yakından tanıdığı iki isim: Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu.

Dosya

Muhayyir El Yahut Talihsiz Serüvenler Dizisi’ne Dair Lacanyen Bir Yaklaşım

Hikâye, olaydan ziyade olayın üstüne örülen söylemlere ve bu söylemlerin yapaylığına dikkat çekerek, açık seçik ortada olan gerçeğin görülemeyişini karikatürize eder.

Dosya

Klasik Romans ve Masal Anlatılarının Dışında Kalan Bir Kadın Kahraman: Uçan Doktor İnci

Julia Donaldson’ın yazdığı, Axel Scheffler’ın resimlediği serinin ilk kitabı Zogi, anaokuluna yeni başlayan, yaşıtlarına göre daha iri ve zeki bir yavru ejderhanın, altın yıldız kazanma mücadelesini  konu edinir.

Dosya

Leyla Fonten’den Duygular

Tülin Kozikoğlu LeyLA FONTEN’den Öyküler serisinde La Fontaine fabllarını -yer yer metinlerarası köprü de kurarak- bir nevi yeniden yazar.

Dosya

Resimli Çocuk Kitaplarında Teknolojinin Yazımı, Yazının Teknolojisi

Walter J. Ong, Sözlü ve Yazılı Kültür: Sözün Teknolojikleşmesi kitabında teknolojinin insanın düşünme biçimine etki etmesi ve dönüştürmesi düşünüldüğünde, bu etkinin yazının icadıyla zaten gerçekleşmiş olduğunu vurgular.

Röportaj

Oyun Çalışmaları (OÇA) Ekibi: "Hayallerimize ortak ve destek olacak kişilere ulaşmayı hedefliyoruz"

Oyun Çalışmaları felsefesini oluştururken edebiyat bundan ayrı bir yerde durmadı hiçbir zaman. Çocuk üzerine çalışmalar yapan konseptleri eleştirmek bize geniş bir vizyon sundu.

Dosya

Alternatif Bir Engelli Anlatısı: Farklı Ama Aynı

Feridun Oral, hem yazarı hem de çizeri olduğu eserlerinden biri olan Farklı Ama Aynı’da, “sürüdeki diğer yavrulardan biraz farklı doğan” bir oğlağın yaşantısını -doğumundan anneliğine kadar- konu edinir.

Kritik

Minik Balık: Okyanus Macerası Bir Çocuk Anlatısında Postmodern Özellikler

Minik Balık anlattığı hikâyelerinde ise “bir deniz atına biniyor”, “bir vatozla geziyor”, “bir yunusla birlikte dalıyor”dur. Hatta bir keresinde bir gemi enkazında oyun oynarken bir hazine sandığında kilitli kalır ve bir deniz kızının onu kurtarır.