Röportaj

Röportaj

Doç. Dr. Muhammet Özdemir: "İnsanı özgürleştirmek isterken bütünüyle mekanikleştirmektedirler."

Benim çocukluğumda Transformers, Hayalet Avcıları ve Voltran gibi transhümanist çizgi filmler, ThunderCats ve Ninja Kaplumbağalar gibi posthümanist çizgi filmler mevcuttu.

Röportaj

Doç. Dr. Ahmet Dağ: "Transhümanistler, insanın tamamlanmamış bir varlık olduğunu düşünüyorlar."

Kitabımda kaleme aldığım transhümanizm ve posthümanizm kavramları kulağımıza yeni gibi gelse de aslında yeni kavramlar değil.

Röportaj

Doç. Dr. Başak Ağın: "Posthümanizm doğanın ve kültürün her daim iç içe olduğunu gösterebilir."

Websitesini kurma nedenim artık basılı eserlerin tek başına yetersiz kalması ve öğrendiğimiz bilgilerin çoğunun web’den gelmesi.

Röportaj

"Birbirimizin müziğine ve hikâyesine şahitlik edip dostluk kurduk"

Müziğe dair ve oyunsu bir isim bulmak istedik. Benim küçükken en sevdiğim oyun saklambaçtı. Saz da tüm enstrümanların genel adı olduğundan kelime ile biraz oynayarak Sazlambaç dedik. Tahir’in fikriydi, çok sevdik.

Röportaj

Fatih Erdoğan: "Çocuk edebiyatına akademik yaklaşım son yirmi beş yıldır yoğun bir tırmanış içinde"

"Dünyada çocuk edebiyatı çoktan olağan bir disiplin alanı hâlinde üniversitelerin ilgili bölümlerinde yerini aldı ve bu gelişerek sürüyor.

Röportaj

Hatice Özdemir Tülün: "Bir kurum dergisi olmamıza rağmen çok özgürlükçüyüz"

Benim annem ilkokul öğretmeni, titiz bir kadındı ama bizi hep mutfakta yanında isterdi. Şimdi fark ediyorum sıkıntılı zamanlarımızda mutfakla terapi yapıyormuş bize. Normalde karşısına oturtsa, o kırmızı koltuğa yatırıp “Anlat bakalım okulda ne oldu,

Röportaj

Melike Günyüz: "Bütün kadim dinlerde, bütün kutsal metinlerde hikâyeler var"

Zengin Türkçeyi çok önemsiyorum. Çocuklar mecazı çok kolay anlamazlar mesela ama Türkçe mecazlı bir dildir, bunun dozunu ayarlamak çok önemlidir. Dokuz yaşındaki bir çocukla, beş yaşındaki bir çocuk için kullanacağınız dil aynı değildir.

Röportaj

Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu ile Harry Potter’ın Fantastik Dünyası Üzerine...

Çocuk Yazını sitemizin Ekim ayı konukları, Harry Potter severlerin yakından tanıdığı iki isim: Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu.

Röportaj

Elif Yemenici: "Çocuğun, çözüm yollarını, kalbine iyi gelecek olanı kendi kendisine bulması lazım"

Ebeveynler çok müdahil oluyor çocuklarına, duygularına. Hatta yaşadıkları kırgınlıkları hemen tamir edebileceklerini zannediyorlar.

Röportaj

İsmail Keskin: "Çocukluğumdan beri “hayal” üzerine çalışıyorum"

İletişim çağının çocukları, dünyanın tehlikelerine karşı korunmasız ve ulaşılabilir durumda; dünyanın herhangi bir yerindeki kötü niyetli biri, dünyanın herhangi bir yerindeki çocuğa kolaylıkla ulaşabilir.