SineMasal

Sinemasal

Komşum Totoro, İyiliğe İnanma Rehberi

1988 Studio Ghibli yapımı animasyon filmi Komşum Totoro (Tonari no Totoro), âdeta bu dört bir yanımızı kuşatan gerçekçilik tutkusunun panzehri gibi.

Sinemasal

Evrensel Bir Anlam: Ruhların “Kokusu”

Günlük hayatımızda iletişim kurmak için sadece kelimeleri kullanmayız. Dile gelmeyen, hatta dile gelmesi talep dahi edilmeyen sembollerin de iletişim kurmamıza ve bir anlama ulaşmamıza çokça etkisi olur.

Sinemasal

Baharat Kokulu Bir Çocukluk Hikâyesi: Bir Tutam Baharat

Bir Tutam Baharat (2003), Türkiye Yunanistan ortak yapımı bir film. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Tassos Boulmetis filmin hikâyesini kendi hayatından bilhassa çocukluğundan yola çıkarak kurgular.

Sinemasal

Rüzgârlı Vadi’de Kadın Mesih İmgesi: Tahakküm mü, Dostluk mu?

Miyazaki filmlerinin vazgeçilmezi olan genç kadın baş kahraman bu filmde de belirleyici bir olgudur. Rüzgârlı Vadi’nin prensesi Nausicaä iyi bir savaşçı ve rüzgâr ustasıdır.

Sinemasal

Bu Bir Kötülük Serisi Değildir: Despicable Me

Türkçeye “Çılgın Hırsız” olarak çevrilen Despicable Me serisi dördüncüsü henüz yapım aşamasında olan üç filmlik bir animasyon serisi.

Sinemasal

Brave: Prenses Dediğin Nedir?

Kaderinizi değiştirme şansınız olsaydı onu kullanır mıydınız? Kaderimizi belirleyen biz miyiz? Sen değişirsen dünya gerçekten değişir mi? Çoğaltılabilir kader sorgusu silsilesini tekrar yazan: Brave, Merida’nın özgürlük hikâyesini konu alır.

Sinemasal

“Nefis” Bir Kedi Olarak Crookshanks’in Voldemort’la Savaştaki Küçümsenemez Rolü

Geçtiğimiz son yirmi yılda “çocuk” olup da Harry Potter serisinin cazibesine kapılmayan var mıdır acaba?

Sinemasal

Yeşilçam Masalı İçinde Stratejik Bir Masal : Keloğlan

Keloğlan adı üstünde kel, cılız bir oğlandır. Ancak her filmde bu çelimsiz oğlan sivri zekası ve sevecenliği ile ya gönlünün sultanının ya da ülkenin en güzel kızının—bu kız genellikle bir padişah kızı olur—gönlünü çalmayı başarır her ne hikmetse.

Sinemasal

“Bebeksi” Bir Şehir Deneyimi

Şehir, herkese farklı yüzlerini göstermese edebiyatın ve sanatın çok sayıda kült eserden mahrum kalacağı aşikâr…

Sinemasal

Taşradan Şehre, Gelenekselden Moderne: Zootopia

Filmin açılış sahnesi küçük bir tiyatro oyunuyla başlar. Oyunda hayvanların binlerce yıl önce avcı ve av olarak ayrıldıklarını ve güçlü avcıların kontrol edemedikleri içgüdüleriyle güçsüz avcıları mağlup ettiğinden bahsedilir.